गौचन हत्याका सुटर ‘गुम्बे’ पक्राउ

काठमाडौं, १० माघ । नेपाल निर्माण व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष शरदकुमार गौचनलाई गोली प्रहार गर्ने सुटर पक्राउ परेका छन् । गौचनलाई गोली प्रहार गर्ने ‘बागमारे’ भनिने श्याम गुम्बे गुरूङलाई रूपन्देही प्रहरी र केन्द्रीय अनुसन्धान व्यूरो (सिआइबी)को संयुक्त टोलीले पक्राउ गरेको हो । गुम्बेलाई सोमबार राति चितवनको भरतपुर महानगरपालिका–१३ चम्पानगरस्थित डेराबाट पक्राउ गरिएको सिआइबीले जनाएको छ । उनी नेपाली सेनाको भगौडा भएको प्रहरीले जनाएको छ ।

स्थायी घर बाराको गढीमाई नगरपालिका–१ का गुम्बेले युवा संघ रूपन्देहीका अध्यक्ष दुर्गा तिवारीलाई पनि गोली प्रहार गरी हत्या गरेको सिआइबीका प्रवक्ता जीवन श्रेष्ठले दाबी गरे । तिवारी र गौचनलाई गोली हानी हत्या गरेपछि गुम्बे भरतपुरमा लकिछिपी बस्दै आएको सूचनाका आधारमा प्रहरीले पक्राउ गरेको हो । गुम्बेलाई मंगलबार महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौंमा बुझाइएको छ ।

गुम्बे पक्राउ परेसँगै गौचन हत्यामा संलग्न १२ जना पक्राउ परेका छन् । यसअघि २८ कात्तिकमा महानरीय प्रहरी कार्यालय रानीपोखरीका डिआइजी गणेश केसीको सात सदस्यीय छानबिन समितिले पाँच जना पक्राउ गरेको थियो । नुवाकोटका राजिव स्याङ्तान, पर्साका शिवजी महतो, भारत बिहारका मुकेशकुमार पाण्डे, पर्साका सन्तोष गुरूङ र काठमाडौंका प्रकाश बुढोथोकीसहित पाँच जनालाई पक्राउ गरी २८ कात्तिकमा सार्वजनिक गरेको थियो । पक्राउ परेका स्याङ्तान सुटर मध्येका एक रहेको प्रहरीले जनाएको छ । उनलाई शिवजी र मुकेशले पेस्तोल र सन्तोषले मोटरसाइकलको व्यवस्था गरेका खुल्न आएको छ ।
यसअघि मंसिर १ गते काठमाडौंको कपनबाट हतियारसहित गौचन हत्यामा संलग्न दुई जना पक्राउ परेका थिए । फूलको गमलामा लुकाएका दुईवटा पेस्तोल र १० राउण्ड गोलीसहित वसन्त थेवे र धनराज योङहाङ पक्राउ परेका थिए ।

सिआइबीले गौचन हत्याका मुख्य योजनाकार भनिएका गुण्डा नाइके समिरमान सिंह बस्नेतलाई भारतबाट मंसिर १६ गते पक्राउ गरेको थियो । बयानका क्रममा समिरमानले गौचन हत्या आफ्नै योजना अनुसार भएको स्वीकार गरेका छन् ।

गौचन हत्याको वास्तविक कारण वस्नेत पक्राउ परेमात्रै खुलेको थियो । गौचनले सञ्चालन गरेको डाँफे कन्ट्रक्शनमा मृतक गुण्डा नाइके कुमार श्रेष्ठ (घैंटे)को दुई करोड ५० लाख शेयर भएको खुलेको थियो । उक्त रकम मध्ये एक करोड रूपैयाँ वस्नेतले आफ्नो भएको दाबी गरेका छन् । सोही रकम फिर्ता गर्न आग्रह गर्दा नमानेको र वीरगञ्ज–विराटनगर जोड्ने हुलाकी मार्ग ठेक्काको दुई प्रतिशत कमिशन पनि दिन मानेपछि हत्या भएको अनुसन्धानबाट खुलेको थियो ।

हत्या आरोपी दुई जना धरौटीमा रिहा
गौचन हत्यामा संलग्न रहेको आरोपमा पक्राउ परेका दुई जना भने मंगलबार धरौटीमा रिहा भएका छन् । गौचन हत्यामा संलग्न भएको आरोपमा पक्राउ परेका उदयपुरका राजनकुमार साह र सिरहाका श्याम गुप्ता ३०÷३० हजार रूपैयाँ धरौटीमा रिहा भएका हुन् । हत्याको घटनामा उनीहरूको पूर्ण संलग्नता नदेखिएकाले धरौटीमा छोडिएको काठमाडौं प्रहरी परिसरका अनुसन्धान अधिकृत एवं डिएसपी बेलबहादुर पाण्डले बताए ।

यसअघि पुस २७ गते गौचन हत्यामा संलग्न रहेको आरोपमा महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौंको टोलीले उदयपुरका साह र सिरहाका गुप्तासँगै काठमाडौंका सूर्य बाजीलाई पक्राउ गरेको थियो ।

हत्याको आरोपमा पक्राउ परेका बाँकी ९ जनालाई मंगलबार जेल चलान गरिएको छ । जिल्ला अदालत काठमाडौंका न्यायाधीश बाबुकाजी बानियाँको इजलाशले ९ जनालाई पुर्पक्षका लागि जेल चलान गर्न आदेश दिएको हो ।

एघारजना अझै फरार
गौचन हत्यामा संलग्न १२ जना पक्राउ परे पनि ११ जना भने अझै फरार रहेको प्रहरीले जनाएको छ । गौचन हत्याको घटनामा संलग्न गुण्डा नाइके मनोज पुन, लोप्साङ लामा, गंगा प्रकाश लिङ्देन, सेनाका भगौडा अमरबहादुर रानामगर, समीरका भान्जा पर्ने रोशन बुढाथोकी, अजय थापा, सुजा थुम्सुवादी, प्रदिपकमाुर झा, समिकला राई, प्रविण नायव र सुधिर कुमार साह अझै फरार रहेको डिएसपी पाण्डेले बताए । फरार रहेका उनीहरूको खोजी भइरहेको प्रहरीले जनाएको छ ।

को हुन् सुटर गुम्बे ?
सार्प सुटरको रुपमा चिनिँदै आएका ३२ वर्र्षीय ‘गुम्बे’ नेपाल आर्मीको कालिबक्सबाट भागेका भगौडा हुन् । निर्माण व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष शरदकुमार गौचनको हत्या हुनु दुई दिन अघिदेखि गुम्बेले उनको रेकी गरेका थिए ।

बानेश्वरको एक पान पसलमा पान खाँदै गौचनको आऊजाउँको रेकी गर्ने जिम्मा गुम्बेले पाएका थिए । दुईदिन रेकी गरेपछि तेस्रो दिन गत २३ असोजमा गुम्बेले नै गौचनलाई गोली हानी हत्या गरेका थिए । गोली हानेर फरार भएका गुम्बे पाथिभरा मन्दिर दर्शन गर्न पुगेको प्रहरी अनुसन्धानबाट यसअघि नै खुलिसकेको छ ।

गौचनको हत्यामा दुईवटा फरक हतियारको प्रयोग गरिएको थियो । अर्का सुटर ‘काले भाइ’ भनिने अमर रानामगर भने फरार छन् । गुम्बे र रानामगर नेपाल आर्मीमा हुँदादेखिका साथी हुन् । आर्मीको जागिर छाडेर उनीहरु अपराधकर्ममा पनि सँगै लागेको खुल्न आएको छ । अघिल्लो वर्ष ४ फागुनमा युवा संघ रुपन्देहीका अध्यक्ष दुर्गा तिवारीको हत्या गुम्बेले नै गरेका थिए ।

प्रतिकृया

Similar posts

Leave a Reply